Αργυροπούλου Μαρία- Ιωάννα

Η Μαρία-Ιωάννα Αργυροπούλου είναι απόφοιτος των Τμήματων Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (Φ.Π.Ψ.), του Προγράμματος Ψυχολογίας καθώς και του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Ειδίκευσης στην Κλινική Ψυχολογία του Πανεπιστημίου Αθηνών. Από το 2010 είναι Yποψήφια Διδάκτωρ Κλινικής Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Εκπαιδεύτηκε στο Ινστιτούτο Έρευνας και Θεραπείας της Συμπεριφοράς στη γνωσιακή/ συμπεριφοριστική κατεύθυνση. Είναι συνεργάτης του κέντρου «Ομιλία» καθώς και της Διαγνωστικής και Θεραπευτικής Μονάδας για το παιδί "Σπύρος Δοξιάδης". Παράλληλα εργάζεται ιδιωτικά με παιδιά, εφήβους και ενηλίκους. Έχει διδάξει σε φροντιστηριακά μαθήματα και σεμινάρια σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας και του ΙΕΘΣ, και έχει συμμετάσχει με 32 προφορικές και αναρτημένες ανακοινώσεις σε 26 πανελλήνια και ευρωπαϊκά Συνέδρια. Είναι Πρόεδρος και ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου Κλινικών Ψυχολόγων Ελλάδος.

Τα στοιχεία επικοινωνίας της είναι τα ακόλουθα: gmargirop@gmail.com, http://www.argiropoulou.gr/