Καραδήμας Ευάγγελος

Ο Ευάγγελος Καραδήμας γεννήθηκε στην Αθήνα το 1969. Έλαβε το διδακτορικό του από το Πανεπιστήμιο Αθηνών το 1999. Η διατριβή του αναφερόταν στις αρνητικές συνέπειες του στρες στην υγεία, καθώς και στις ενδιάμεσες γνωστικές μεταβλητές. Εργάστηκε για δύο περίπου χρόνια στο Υπουργείο Υγείας, ως υπεύθυνος του Κέντρου Κοινωνικής Στήριξης Αλίμου. Ως το 2004 δίδαξε μαθήματα σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο στον Τομέα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Από το 2004 υπηρετεί στο Πανεπιστήμιο Κρήτης ως επίκουρος καθηγητής στην Ψυχολογία της Υγείας. Είναι μέλος επιστημονικών φορέων, συμπεριλαμβανομένων της Ελληνικής Ψυχολογικής Εταιρείας, του American Psychological Association (Division 38 – Health Psychology), και της European Health Psychology Society. Έχει δημοσιεύσει περί τα 60 άρθρα και κεφάλαια σε επιστημονικά περιοδικά και βιβλία. Έχει εκδώσει ένα βιβλίο και είναι επιμελητής έκδοσης σε τέσσερα άλλα. Τέλος, έχει συμμετάσχει με πάνω από 100 παρουσιάσεις σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά συνέδρια. Τα ερευνητικά ενδιαφέροντά του αφορούν τη σχέση μεταξύ στρες και υγείας, τις γνωστικές διεργασίες που σχετίζονται με την υγεία και την ασθένεια, την ποιότητα ζωής και την ευεξία.

Πρόσφατες επιλεγμένες δημοσιεύσεις:

1. Karademas, E.C., Sideridis, G.D., & Kafetsios, K. (2008). Health-related information processing and recent health problems: Evidence from a modified Stroop task. Journal of Health Psychology, 13, 28-38.
  2. Karademas, E.C., Christopoulou, S., Dimostheni, A., & Pavlu, F. (2008). Health anxiety and cognitive interference: Evidence from the application of a modified Stroop task in two studies. Personality and Individual Differences, 44, 1138-1150.
  3. Karademas, E.C., Bakouli, A., Bastounis, A., Kallergi, F., Tamtami, P., & Theofilou, M. (2008). Illness perceptions, illness-related problems, subjective health, and the role of perceived primal threat: Preliminary results. Journal of Health Psychology, 13, 47-55.
  4. Karademas, E.C. (in press). Effects of Exposure to the Suffering of Unknown Persons on Health-Related Cognitions, and the Role of Mood. Health: An Interdisciplinary Journal for the Social Study of Health, Illness and Medicine.
  5. Karademas, E.C., Zarogiannos, A., & Karamvakalis, N. (in press). Cardiac Patient – Spouse Dissimilarities in Illness Perception: Associations with Patient Self-rated Health and Coping Strategies. Psychology and Health.
  6. Karademas, E.C., Tsagaraki, A., & Lambrou, N. (in press). Illness Acceptance, Hospitalization Stress and Subjective Health in a Sample of Chronic Patients Admitted to Hospital. Journal of Health Psychology.

Επίκ. καθηγητής Κλινικής Ψυχολογίας της Υγείας
Τμήμα Ψυχολογίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης, 74 100, Γάλλος, Ρέθυμνο