Βασική Βιβλιογραφία

• ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΝΩΣΙΑΚΗ - ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΣΤΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ - ΠΑΙΔΙΑ, ΕΦΗΒΟΙ

Καλαντζή - Αζίζι, Α. (1999, ε' έκδοση). Εφαρμοσμένη Κλινική Ψυχολογία στο χώρο του σχολείου . Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα.

Σούλης, Σ. Γ. (2000). Μαθαίνοντας βήμα με βήμα στο σχολείο και το σπίτι. Αθήνα: Τυπωθήτω.

Χριστάκης, Κ. Γ. (2001). Προβλήματα συμπεριφοράς στη σχολική ηλικία: Εκτίμηση, πρόληψη, καταγραφή, αντιμετώπιση. Αθήνα: Ατραπός.

Herbert, M. (1989). Ψυχολογικά προβλήματα της παιδικής ηλικίας (Ι.Ν. Παρασκευόπουλος, Εποπτ. Ελ. Έκδ.). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα. (Τίτλος πρωτοτύπου: Problems of childhood: A complete guide for all concerned.)

Herbert, M. (1992). Ψυχολογικά προβλήματα της εφηβικής ηλικίας (Α. Καλαντζή - Αζίζι, Επιμ. Έκδ., Ομάδα φοιτητών, Μτφ.). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα. (Τίτλος πρωτοτύπου: Living with teenagers. Έτος πρωτότυπης έκδοσης: 1989).

Herbert, M. (1997). Ψυχολογική φροντίδα του παιδιού και της οικογένειάς του (Ι.Ν. Παρασκευόπουλος, Επιμ. Έκδ., Γ. Σκαρβέλη, Μτφ.). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα. (Τίτλος πρωτοτύπου: Working with children and their families. Έτος πρωτότυπης έκδοσης: 1988).

Molnar, A., & Linquist, B. (1993). Προβλήματα συμπεριφοράς στο σχολείο (Α. Καλαντζή - Αζίζι, Επιμ. Έκδ., Ε. Γαλανάκη, Κ. Γκαρή, Ν. Παπαστυλιανού, & Ε. Σοφιανίδου, Μτφ/προσαρμογή). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα. (Τίτλος πρωτοτύπου: Changing problem behavior in school. Έτος πρωτότυπης έκδοσης 1990).

Ronnen, T. (1999). Η γνωστική-εξελικτική θεραπεία στα παιδιά (Μ. Ζαφειροπούλου, Επιμ. Μτφ.). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα (Έτος πρωτότυπης έκδοσης 1997).

• ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΥΤΟΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ:
  • ΣΕΙΡΑ: ΑΥΤΟΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.
    ΥΠΕΥΘΥΝΗ: Α. ΚΑΛΑΝΤΖΗ - ΑΖΙΖΙ

Neuhaus, C. (1999). Το υπερκινητικό παιδί και τα προβλήματά του: Γνωσιακή - συμπεριφοριστική προσέγγιση (M. Ζαφειροπούλου, Επιμ. Έκδ.). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα. (Τίτλος πρωτοτύπου: $. Έτος πρωτότυπης έκδοσης: $).

• ΣΕΙΡΑ: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥ.
    ΥΠΕΥΘΥΝΗ: Β. ΠΑΠΑΔΙΩΤΟΥ - ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

Herbert, M. (1996). Διατροφή και ύπνος των παιδιών (Β. Παπαδιώτη - Αθανασίου, Επιμ. Έκδ., Θ. Τσοβίλη, Μτφ.). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα. (Τίτλος πρωτοτύπου: Coping with children's feeding problems and bedtime battles. Έτος πρωτότυπης έκδοσης: 1996).

Herbert, M. (1996). Οι καυγάδες των παιδιών (Β. Παπαδιώτη - Αθανασίου, Επιμ. Έκδ., Θ. Τσοβίλη, Μτφ.). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα. (Τίτλος πρωτοτύπου: Fending and fighting: A guide to the management of aggression and quarelling with children. Έτος πρωτότυπης έκδοσης: 1996).

Herbert, M. (1996). Τα όρια στη συμπεριφορά των παιδιών: Θετικοί τρόποι διαπαιδαγώγησης (Β. Παπαδιώτη - Αθανασίου, Επιμ. Έκδ., Θ. Τσοβίλη, Μτφ.). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα. (Τίτλος πρωτοτύπου: Setting limits: Promoting positive parenting. Έτος πρωτότυπης έκδοσης: 1996).

Herbert, M. (1998). Χωρισμός και διαζύγιο (Β. Παπαδιώτη - Αθανασίου, Επιμ. Έκδ., Γ. Μωραΐτου, Μτφ.). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα. (Τίτλος πρωτοτύπου: Separation and anxiety: Helping children cope. Έτος πρωτότυπης έκδοσης: 1996).

Herbert, M. (1998). Η κακή συμπεριφορά: Βοηθώντας τους γονείς να αντιμετωπίσουν το παιδί με διαταραχή διαγωγής (Β. Παπαδιώτη - Αθανασίου, Επιμ. Έκδ., Γ. Μωραΐτου, Μτφ.). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα. (Τίτλος πρωτοτύπου: Banishing bad behaviour: Helping Parents cope with a child's conduct disorder. Έτος πρωτότυπης έκδοσης: 1996).