Η Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών διοργανώνει Σεμινάριο βασικής εκπαίδευσης στη “Θεραπεία Εστιασμένη στη Συμπόνια” (Compassion Focused Therapy-CFT) με την Δρ. Αλεξάνδρα Χρυσάγη. Το Εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί σε τρία σαββατοκύριακα στις 23-24 Νοεμβρίου 2019, 11-12 Ιανουαρίου 2020 και 15-16 Φεβρουαρίου 2020.

Πρόγραμμα εξειδίκευσης στη Γνωσιακή–Συμπεριφοριστική Θεραπεία παιδιών και εφήβων μέσω e-learning (webinar)

Ανακοινώνεται η έναρξη προγράμματος εξειδίκευσης στη γνωσιακή–συμπεριφοριστική θεραπεία παιδιών και εφήβων για το Ακαδημαϊκό Έτος 2019-20 μέσω e-learning (webinar).

Το πρόγραμμα οργανώνεται από τον Τομέα Ψυχιατρικής & Επιστημών Συμπεριφοράς του Πανεπιστημίου Κρήτης, την Ψυχιατρική Κλινική ΠαΓΝΗ, την Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών και το Ινστιτούτο Έρευνας και Θεραπείας της Συμπεριφοράς. Την επιστημονική ευθύνη έχουν η ομότιμη καθηγήτρια ψυχολογίας κ. Α. Καλαντζή–Αζίζι και ο καθηγητής ψυχιατρικής κ. Αλέξανδρος Βγόντζας.

Έναρξη προγράμματος εκπαίδευσης στη Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία - Συνεργασία ΙΨΕΠΑ Κύπρος - ΙΕΘΣ

Εργαστήριο

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για κατοίκους Κύπρου

Η Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών διοργανώνει Εργαστήριο διάρκειας 12 ωρών με θέμα "Τα δέκα σκαλοπάτια προς την καλύτερη συμπεριφορά: Παρουσίαση ενός προγράμματος εκπαίδευσης γονέων για την αντιμετώπιση προβλημάτων συμπεριφοράς παιδιών προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας".

Ημερομηνία διεξαγωγής: 8-9 Ιουνίου 2019, 10.00 – 16.00

Εισηγήτριες: Γιαννοπούλου, Ι., Κερασιώτη, Α. & Λαρδούτσου, Σ.

Εργαστήριο Κλινικής Εκπαίδευσης στις Συμπεριφορικές Τεχνικές

Υπεύθυνη εκπαιδευτικού προγράμματος: Δρ. Μυτσκίδου Πασχαλιά

Το Εργαστήριο αποσκοπεί στην εμβάθυνση των γνώσεων των συμμετεχόντων και στην πρακτική προετοιμασία για την κλινική εφαρμογή των συμπεριφορικών τεχνικών. Η εκπαίδευση αφορά κυρίως στην πρακτική εφαρμογή των συμπεριφορικών τεχνικών σε παραδείγματα αληθινών περιστατικών, προβολή βίντεο και βιωματικές ασκήσεις, σύμφωνα με τις προτεινόμενες εκπαιδευτικές πρακτικές.

Συγκεκριμένα, μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του Εργαστηρίου, οι εκπαιδευόμενοι:

Εργαστήριο "Δεξιότητες σύναψης συντροφικών σχέσεων: Ομαδικό πρόγραμμα βασισμένο στο Γνωσιακό Συμπεριφορικό μοντέλο"

Ο Σύνδεσμος Γνωσιακών Συμπεριφορικών Ψυχοθεραπευτών Κύπρου (ΣΓΣΨΚ) σε συνεργασία με το ΙΨΕΠΑ και την Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών (ΕΓΣΣ) διοργανώνουν εργαστήριο με θέμα "Δεξιότητες σύναψης συντροφικών σχέσεων: Ομαδικό πρόγραμμα βασισμένο στο Γνωσιακό Συμπεριφορικό μοντέλο".

Αποφοίτηση σπουδαστών της Εταιρείας Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών 2019

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2019 η τελετή αποφοίτησης των εκπαιδευόμενων στη γνωσιακή - συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία στο κτήριο Κωστής Παλαμάς του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Τους συγχαίρουμε και τους ευχόμαστε κάθε επαγγελματική επιτυχία. Τα ονόματα των σπουδαστών που ολοκλήρωσαν την πλήρη εκπαίδευση που οδηγεί στην πιστοποίηση από την EABCT βρίσκονται στην ιστοσελίδα της ΕΓΣΣ: https://cbt.edu.gr/erg/node/18

Τελική εξέταση των τελειοφοίτων εκπαιδευόμενων της Εταιρείας Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών

Την Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου 10.00 – 21.30 θα πραγματοποιηθεί στην Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών η παρουσίαση των περιστατικών τυφλής κρίσης των σπουδαστών. Οι τελειόφοιτοι παρουσιάζουν περιστατικά των οποίων τη θεραπεία ανέλαβαν και ολοκλήρωσαν υπό εποπτεία στο Τμήμα Θεραπειών Ενηλίκων του Ινστιτούτου Έρευνας και Θεραπείας της Συμπεριφοράς και συζητούν με τους κριτές τις επιλογές τους, απαντούν σε ερωτήσεις και μοιράζονται την εμπειρία τους.

Σεμινάριο βασικής εκπαίδευσης στη Θεραπεία Αποδοχής και Δέσμευσης (Acceptance and Commitment Therapy - ACT)

Η Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών διοργανώνει Εργαστήριο με θέμα «Θεραπεία Αποδοχής και Δέσμευσης (Acceptance and Commitment Therapy – ACT)» με την Δρ. Αλεξάνδρα Χρυσάγη. Το Εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί σε τρία σαββατοκύριακα στις 30-31 Μαρτίου, 11-12 Μαΐου και 1-2 Ιουνίου 2019.

Εργαστήριο "Βασικές αρχές Ενσυνειδητότητας – Αυτεπίγνωσης. Mindfulness"

Η Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών διοργανώνει Εργαστήριο με θέμα "Βασικές αρχές Ενσυνειδητότητας – Αυτεπίγνωσης. Mindfulness" με εισηγήτρια την ψυχολόγο Ροζίνα Παλαιολόγου. Το Εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί στην Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών, (Γλάδστωνος 10, πλατεία Κάνιγγος, 5ος όροφος, Αθήνα) σε δυο σαββατοκύριακα, στις 23-24 Φεβρουαρίου 2019 10.00 – 15.00 και στις 2-3 Μαρτίου 2019 και ώρες 10.00 - 15.00.

Σελίδες