Δραστηριότητες Ιανουαρίου 2015

Μέσα από αυτή την ενότητα μπορείτε να ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες της Εταιρείας Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών για τον Ιανουάριο 2015.

• Παρασκευή 9 Ιανουαρίου 2015, 17.00 – 21.00
    Εισήγηση στο Εργαστήριο «Η θεραπευτική αντιμετώπιση της ΔΕΠ-Υ και των ειδικών μαθησιακών δυσκολιών» «Η συννοσηρότητα στην περίπτωση της ΔΕΠ-Υ» και «Η συνύπαρξη της ΔΕΠ-Υ και της Διαταραχής Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ): Μια ξεχωριστή περίπτωση» από τον Ε. Κάκουρο. Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα του Εργαστηρίου.
  • Παρασκευή 9 Ιανουαρίου 2015, 17.00 - 18.30
    Είσηγηση στον Η' Κύκλο Ευαισθητοποίησης Παιδιών και Εφήβων με θέμα «Άγχος αποχωρισμού και σχολική φοβία» από τη Σ. Μαυροειδή. Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα των εισηγήσεων του Κύκλου Παιδιών και Εφήβων.
  • Παρασκευή 9 Ιανουαρίου 2015, 18.30 - 20.00
    Είσηγηση στον ΙΓ' Κύκλο Ευαισθητοποίησης Ενηλίκων με θέμα «Κοινωνική φοβία» από τον Θ. Καλπάκογλου. Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα των εισηγήσεων του Κύκλου Ενηλίκων.
  • Παρασκευή 16 Ιανουαρίου 2015, 17.00 – 21.00
    Εισήγηση στο Εργαστήριο «Η θεραπευτική αντιμετώπιση της ΔΕΠ-Υ και των ειδικών μαθησιακών δυσκολιών» «Η φύση της σχέσης ανάμεσα στις Ε.Μ.Δ., τη δυσλεξία και τη ΔΕΠ-Υ» και «Η σχέση της ΔΕΠ-Υ και των Ε.Μ.Δ. με την εκδήλωση προβλημάτων συμπεριφοράς και νεανικής παραβατικότητας» από τους Ε. Κάκουρο και Κ. Μανιαδάκη. Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα του Εργαστηρίου.
  • Παρασκευή 16 Ιανουαρίου 2015, 17.00 - 18.30
    Είσηγηση στον Η' Κύκλο Ευαισθητοποίησης Παιδιών και Εφήβων με θέμα «Διαχείριση του στρες (stress management) σε παιδιά και εφήβους» από τη Σ. Μαυροειδή. Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα των εισηγήσεων του Κύκλου Παιδιών και Εφήβων.
  • Παρασκευή 16 Ιανουαρίου 2015, 18.30 - 20.00
    Είσηγηση στον ΙΓ' Κύκλο Ευαισθητοποίησης Ενηλίκων με θέμα «Γνωσιακή – συμπεριφοριστική θεραπεία κατάθλιψης» από τη Σ. Μαυροειδή. Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα των εισηγήσεων του Κύκλου Ενηλίκων.
  • Παρασκευή 16 Ιανουαρίου 2015, 20.00
    Η λέσχη "Ψυχοπαθολογία και Κινηματογράφος" του ΙΕΘΣ υποδέχεται τη νέα χρονιά με το αριστούργημα του Nagisa Ôshima, "In the Realm of the Senses" (Ai no korîda), "Η Αυτοκρατορία των Αισθήσεων", κάτω από τη θεματική της Λαγνείας, ως ένα από τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα.
    Θα ακολουθήσει σχολιασμός από την ψυχολόγο Ελισάβετ Παπανδρέου και συζήτηση.
  • Τετάρτη 21 Ιανουαρίου 2015, 16.30 – 19.30
    Παρουσίαση των Journal Club των σπουδαστών της ΕΓΣΣ. Τα Journal Club έχουν μορφή άρθρου και αφορούν σε ανασκόπηση ενός θέματος με κεντρικό άξονα ένα συγκεκριμένο άρθρο . Θα παρουσιαστούν τα ακόλουθα θέματα:
    1. Willis, G. M., Yates, P. M., Gannon, T. A., & Ward, T. (2013). How to Integrate the Good Lives Model Into Treatment Programs for Sexual Offending: An introduction and overview. Journal of Sexual Abuse, 25, 123-142.
      Σπουδάστρια: Ματσακά Α.
      Επόπτρια: Ρακιτζή Στ.
    2. Elis, O., Caponigro, J. M., & Kring, A. M. (2013). Psychosocial treatments for negative symptoms in schizophrenia: Current practices and future directions. Clinical Psychology Review, 33, 914–928.
      Σπουδάστρια: Ανδρέου Ε.
      Επόπτρια: Ρακιτζή Στ.
    3. Mueller, D. R., Schmidt, S. J., & Roder, V. (2013). Integrated Psychological Therapy: Effectiveness in Schizophrenia Inpatient Settings Related to Patients' Age. American Journal of Geriatric Psychiatry, 21(3), 231-241.
      Σπουδάστρια: Πούλου Κ.
  • Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015, 17.00 – 21.00
    Εισήγηση στο Εργαστήριο «Η θεραπευτική αντιμετώπιση της ΔΕΠ-Υ και των ειδικών μαθησιακών δυσκολιών» «Η πολυεπίπεδη προσέγγιση στη διάγνωση στην αναπτυξιακή ψυχοπαθολογία» και «Τα διαγνωστικά κριτήρια της ΔΕΠ-Υ και των Ε.Μ.Δ. στο DSM-5 και το ICD» από τους Ε. Κάκουρο και Κ. Μανιαδάκη. Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα του Εργαστηρίου.
  • Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015, 17.00 - 18.30
    Είσηγηση στον Η' Κύκλο Ευαισθητοποίησης Παιδιών και Εφήβων με θέμα «Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή σε παιδιά» από τη Μ. Αργυροπούλου. Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα των εισηγήσεων του Κύκλου Παιδιών και Εφήβων.
  • Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015, 18.30 - 20.00
    Είσηγηση στον ΙΓ' Κύκλο Ευαισθητοποίησης Ενηλίκων με θέμα «Γνωσιακή – συμπεριφοριστική παρέμβαση σε ασθενείς με καρκίνο» από τη Χ. Μήτση. Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα των εισηγήσεων του Κύκλου Ενηλίκων.
  • Παρασκευή 30 Ιανουαρίου 2015, 17.00 – 21.00
    Εισήγηση στο Εργαστήριο «Η θεραπευτική αντιμετώπιση της ΔΕΠ-Υ και των ειδικών μαθησιακών δυσκολιών» «Η διαδικασία και τα μέσα διάγνωσης της ΔΕΠ-Υ» από την Ι. Γιαννοπούλου. Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα του Εργαστηρίου.
  • Παρασκευή 30 Ιανουαρίου 2015, 17.00 - 18.30
  • Παρασκευή 30 Ιανουαρίου 2015, 18.30 - 20.00
    Είσηγηση στον ΙΓ' Κύκλο Ευαισθητοποίησης Ενηλίκων με θέμα «Γνωσιακή-συμπεριφοριστική θεραπεία στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή» από τη Σ. Καρβέλη. Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα των εισηγήσεων του Κύκλου Ενηλίκων.