Αυτοκτονικές Συμπεριφορές : Πρόληψη και Παρέμβαση σύμφωνα με το Γνωσιακό-Συμπεριφοριστικό μοντέλο

Ημερομηνία διεξαγωγής: Δευτέρα 13 Μαρτίου 2017, 16.00 - 21.00

Εισηγήτριες:
Κουβαράκη Έλλη, Ψυχολόγος, MSc Κλινικής Ψυχολογίας, ΕΚΠΑ
Λεμονούδη Μυρτώ, Ψυχολόγος, MSc Κλινικής Ψυχολογίας, ΕΚΠΑ

Διάρκεια: 5 ώρες

Κόστος συμμετοχής: 25 ευρώ

Δηλώσεις συμμετοχής: μέχρι την Πέμπτη 9 Μαρτίου στο info@cbt.edu.gr και στο 210 3840803 (Δευτέρα έως Παρασκευή 15.00 - 21.00).

Στόχος: Στόχος του σεμιναρίου είναι η επιμόρφωση των συμμετεχόντων σχετικά με τις τεχνικές και τη συλλογιστική της Γνωσιακής-Συμπεριφοριστικής παρέμβασης σε ασθενείς με αυτοκτονικότητα, ενισχύοντας περισσότερο την «εργαλειοθήκη» τους στη κλινική πρακτική.

Επιδιωκόμενο αποτέλεσμα: Οι συμμετέχοντες αναμένεται μετά τη λήξη του σεμιναρίου να αποκτήσουν μεγαλύτερη ευχέρεια στη διάγνωση, τη διερεύνηση, διαχείριση, πρόληψη και αντιμετώπιση των αυτοκτονικών συμπεριφορών μέσω της εκμάθησης των γνωσιακών-συμπεριφοριστικών θεωριών και του γνωσιακού-συμπεριφοριστικού μοντέλου παρέμβασης για την αυτοκτονικότητα.

Συμμετέχουν: Το σεμινάριο απευθύνεται κατά προτεραιότητα σε επαγγελματίες ψυχικής υγείας, στους απόφοιτους και τους σπουδαστές της ΕΓΣΣ, καθώς και σε ειδικούς υγείας και φοιτητές συναφών ειδικοτήτων.

Περιεχόμενο: Το μάθημα θα περιλαμβάνει α) ένα θεωρητικό μέρος, στο οποίο θα παρουσιάζεται η πιο πρόσφατη βιβλιογραφία αναφορικά με την επιδημιολογία, την αιτιολογία και την αντιμετώπιση της αυτοκτονικότητας, καθώς και β) ένα πρακτικό μέρος, στο οποίο θα γίνει πρακτική εξάσκηση και εμβάθυνση στις πληροφορίες που θα παρουσιαστούν κατά τη διάρκεια του θεωρητικού μέρους.

Μέθοδος: Η παρουσίαση του θεωρητικού μέρους θα έχει τη μορφή διάλεξης, υπό τη μορφή power point και συζήτησης με τους συμμετέχοντες, ενώ το πρακτικό μέρος θα περιλαμβάνει συζήτηση σε μικρές ομάδες.

Σύντομο βιογραφικό σημείωμα:
H Έλλη Κουβαράκη σπούδασε Ψυχολογία στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Πρόγραμμα Ψυχολογίας, Φ.Π.Ψ., Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών) και στη συνέχεια ειδικεύτηκε στην Κλινική Ψυχολογία σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Ειδίκευσης στην Κλινική Ψυχολογία του Πανεπιστημίου Αθηνών. Έχει εκπαιδευτεί στη Γνωσιακή-Συμπεριφοριστική Προσέγγιση και είναι πιστοποιημένο μέλος από την European Association of Behavioral and Cognitive Therapy (E.A.B.C.T.) και την Ελληνική Εταιρεία Έρευνας της Συμπεριφοράς (Ε.Ε.Ε.Σ). Επιπλέον, έχει παρακολουθήσει τον εκπαιδευτικό κύκλο της Γ’ Παιδοψυχιατρικής Κλινικής - Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Ν. Σμύρνης, διάρκειας δύο χρόνων, ο οποίος περιλαμβάνει θεωρητικά μαθήματα σχετικά με την Οικογενειακή Ψυχοθεραπεία. Η κλινική της πρακτική περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα ατομικής ψυχοθεραπείας και συμβουλευτικής σε ανθρώπους με αγχώδεις διαταραχές, συναισθηματικές διαταραχές, διαταραχές διατροφής και διαταραχές προσωπικότητας. Τα πλαίσια στα οποία έχει πραγματοποιήσει κλινικό έργο περιλαμβάνουν φορείς ψυχικής υγείας, όπως το Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Παλλήνης, το Κέντρο Ψυχικής Υγείας Περιστερίου (Ψυχιατρικό Νοσοκομείο Αττικής), το Δίκτυο Γυναικών Ευρώπης «Γραμμή Σ.Ο.Σ» κατά της ενδοοικογενειακής βίας, το Σισμανόγλειο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών - Ψυχιατρική Κλινική και το Κέντρο Πρόληψης Περιστερίου. Επιπλέον, έχει πραγματοποιήσει εισηγήσεις στο Ινστιτούτο Έρευνας και Θεραπείας της Συμπεριφοράς με θέμα: «Παρουσιάσεις περιστατικών», «Γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία οριακής διαταραχής προσωπικότητας» και «Διαταραχές προσωπικότητας-Κλινικές περιπτώσεις». Συνεργάζεται με το Εργαστήριο Ψυχολογικής Συμβουλευτικής Φοιτητών του Πανεπιστημίου Αθηνών, όπου συντονίζει Ομαδικό Πρόγραμμα με θέμα «Δεξιότητες Σύναψης Διαπροσωπικών/Διαφυλικών σχέσεων. Παράλληλα, ασκεί ιδιωτικό επάγγελμα ως ψυχολόγος.
Η ηλεκτρονική της διεύθυνση είναι: ellikiak@windowslive.com και η προσωπική της ιστοσελίδα: www.kouvaraki.com.

H Μυρτώ Λεμονούδη σπούδασε Ψυχολογία στο Πάντειο Πανεπιστήμιο και στη συνέχεια ειδικεύτηκε στην Κλινική Ψυχολογία σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Ειδίκευσης στην Κλινική Ψυχολογία του Πανεπιστημίου Αθηνών. Έχει εκπαιδευτεί στη γνωσιακή – συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία στην Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών. Επιπλέον, έχει παρακολουθήσει σεμινάριο Κλινικής Ψυχοπαθολογίας στην Α Ψυχιατρική Κλινική του Αιγινήτειου Νοσοκομείου. Η κλινική της πρακτική περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα ατομικής ψυχοθεραπείας και συμβουλευτικής σε ανθρώπους με αγχώδεις διαταραχές, συναισθηματικές διαταραχές, διαταραχές διατροφής και διαταραχές προσωπικότητας. Τα πλαίσια στα οποία έχει πραγματοποιήσει κλινικό έργο περιλαμβάνουν φορείς ψυχικής υγείας, όπως το Κέντρο Συμβουλευτικής του δήμου Χαϊδαρίου, τον Συνεταιρισμό Δραστηριοτήτων Ψυχικής Υγείας «ΠΥΞΙΔΑ» της Εταιρείας Κοινωνικής Ψυχιατρικής και Ψυχικής υγείας, το Κέντρο Ψυχικής Υγείας Περιστερίου (Ψυχιατρικό Νοσοκομείο Αττικής), το Ψυχιατρικό Τμήμα Ενηλίκων του νοσοκομείου Γεννηματά, το Ψυχιατρικό Τομέα στο Γενικό Νοσοκομείο Νοσημάτων Θώρακος Αθηνών «η Σωτηρία», και ως κοινωνικός επιστήμονας στη ΜΚΟ PRAKSIS. Επιπλέον, έχει πραγματοποιήσει εισηγήσεις στο Κύκλο Ευαισθητοποίησης στη Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Ψυχοθεραπεία Ενηλίκων και στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της Εταιρείας Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών. Η επιστημονική της δραστηριότητα περιλαμβάνει συγγραφή κεφαλαίων σε επιστημονικά βιβλία, μεταφράσεις ξένων επιστημονικών συγγραμμάτων, καθώς και δημοσιεύσεις σε συνέδρια, αλλά και συνεργασίες σε έρευνες. Παράλληλα, εργάζεται ιδιωτικά ως ψυχολόγος και ως εξωτερικός συνεργάτης ψυχολόγος στο Σωματείο Φροντίδας Ατόμων με Νευρομυϊκές Παθήσεις “MDA Hellas” και στη Μονάδα Νευρομυϊκών Παθήσεων του Νοσοκομείου Παίδων "Αγία Σοφία".

Η ηλεκτρονική της διεύθυνση είναι: myrto_lem_@hotmail.com