Εργαστήριο "Βασικές αρχές Ενσυνειδητότητας – Αυτεπίγνωσης. Mindfulness"

Εργαστήριο

Εισηγήτρια: Ροζίνα Παλαιολόγου

Ενσυνειδητότητα είναι μια βασική ανθρώπινη δεξιότητα, του να είμαστε πλήρως εστιασμένοι στο παρόν, στο που βρισκόμαστε και στο τι κάνουμε. Είναι κάτι που όλοι έχουμε μέσα μας, ωστόσο γίνεται πιο άμεσα διαθέσιμο σε εμάς όταν ασκούμαστε καθημερινά. Η πρακτική εξάσκηση γίνεται μέσω της σκόπιμα εστιασμένης προσοχής σε κάποιο ερέθισμα π.χ. την αναπνοή. Αυτό γίνεται μέσα από την πρακτική του διαλογισμού mindfulness.

Σκοπός:
Το εργαστήριο αποσκοπεί στο να εισάγει τους συμμετέχοντες στη θεωρητική έννοια και την πρακτική εξάσκηση στην εστιασμένη προσοχή,τόσο στη δική τους καθημερινότητα όσο και στο θεραπευτικό πλαίσιο (γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας) στο οποίο καλούνται να το εφαρμόσουν.

Περιεχόμενο:
1ο σαββατοκύριακο, 23-24/2/19

• Τί είναι ενσυνειδητότητα;
  • Πώς εξασκούμαστε;
  • Τί δεν είναι ενσυνειδητότητα;
  • Αυτόματος πιλότος
  • Το κυνήγι της ευτυχίας
  • Τρόποι εξάσκησης διαλογισμού mindfulness.
  • Πώς ξεπερνώ 5 εμπόδια που προκύπτουν κατά την εξάσκηση;
  • Βιωματικές ασκήσεις
  • Πρακτική εξάσκηση

2ο σαββατοκύριακο, 2-3/3/19

• 3 αρχές της ενσυνειδητότητας
  • Μηχανισμός δράσης
  • 9 χαρακτηριστικά ενσυνειδητότητας
  • Τί συμβαίνει στο μυαλό όταν εξασκούμαστε στο διαλογισμό mindfulness
  • Τρόποι ενίσχυσης πρακτικής εξάσκησης
  • Έρευνες
  • Βιωματικές ασκήσεις
  • Πρακτική εξάσκηση

Μέθοδος:
Σύντομες θεωρητικές προσεγγίσεις ενσυνειδητότητας, πρακτική εξάσκηση, ασκήσεις σε μικρές ομάδες.

Διάρκεια – Διεξαγωγή
Το Εργαστήριο θα διεξαχθεί σε δύο σαββατοκύριακα στην Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών (Γλάδστωνος 10, 10677, Αθήνα, 5ος όροφος) στις 23-24 Φεβρουαρίου 2019 10.00 – 15.00 και στις 2-3 Μαρτίου 2019 και ώρες 10.00 - 15.00.

Κόστος
Το κόστος του Εργαστηρίου ανέρχεται στα 240 ευρώ. Θα δοθεί φάκελος άρθρων, σημειώσεις, εκπαιδευτικό υλικό και βεβαίωση παρακολούθησης.

Συμμετέχουν: Ειδικοί ψυχικής υγείας.Δηλώσεις συμμετοχής στη γραμματεία της Εταιρείας Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών, καθημερινά 15:00-21:00 (210 3840803, info@cbt.edu.gr) μέχρι την Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου

Σύντομο βιογραφικό:
Η Παλαιολόγου Ροζίνα είναι Ψυχολόγος. Μεγάλωσε στην Αθήνα. Σπούδασε στον τομέα Κοινωνικών Επιστημών, τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Ολοκλήρωσε το τετραετές πρόγραμμα ειδίκευσης στη Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία στην Εταιρεία Γνωσιακών και Συμπεριφοριστικών Σπουδών. Είναι στη διαδικασία απόκτησης επάρκειας ως εκπαιδεύτρια στο MBSR (Mindfulness – Based Stress Reduction) από το Πανεπιστήμιο της Μασαχουσέτης των ΗΠΑ. Αποτελεί ιδρυτικό μέλος στην Εταιρεία Ψυχικής Υγείας της Γυναίκας. Μέλος της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Ανθρώπινης Αναπαραγωγής και Εμβρυολογίας (ESHRE), στον ειδικό τομέα Ψυχολογικής Υποστήριξης στην Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή. Μέλος της Διεθνούς Εταιρείας Περιγεννητικής Ψυχικής Υγειάς,(MARCE) International Society for Perinatal Mental Health.