Εργαστήριο "Βασικές αρχές Ενσυνειδητότητας – Αυτεπίγνωσης για ειδικούς ψυχικής υγείας. Mindfulness"

Εισηγήτρια: Ροζίνα Παλαιολόγου

Ενσυνειδητότητα είναι μια βασική ανθρώπινη δεξιότητα, του να είμαστε πλήρως εστιασμένοι στο παρόν, στο που βρισκόμαστε και στο τι κάνουμε. Είναι κάτι που όλοι έχουμε μέσα μας, ωστόσο γίνεται πιο άμεσα διαθέσιμο σε εμάς όταν ασκούμαστε καθημερινά. Η πρακτική εξάσκηση γίνεται μέσω της σκόπιμα εστιασμένης προσοχής σε κάποιο ερέθισμα π.χ. την αναπνοή. Αυτό λέγεται διαλογισμός, και είναι απαλλαγμένος από θρησκευτικές αντιλήψεις.

Σκοπός:
Το εργαστήριο αποσκοπεί στο να εισάγει τους συμμετέχοντες στη θεωρητική έννοια και την πρακτική εξάσκηση της ενσυνειδητότητας,τόσο στη δική τους καθημερινότητα όσο και στο θεραπευτικό πλαίσιο (γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας) στο οποίο καλούνται να το εφαρμόσουν.

Περιεχόμενο:
1ο σαββατοκύριακο, 9-10/12/17

• Ιστορική αναδρομή
  • Τί είναι ενσυνειδητότητα
  • Πώς εξασκούμαστε στην ενσυνειδητότητα
  • Τί δεν είναι ενσυνειδητότητα
  • Πώς ξεπερνώ 5 εμπόδια που προκύπτουν κατά το διαλογισμό
  • Πρακτικές ασκήσεις
  • 3 Αξιώματα (Qualities in Mindfulness)
  • 9 Στάσεις – Διαθέσεις (Attitudes in Mindfulness)
  • Πρακτική εξάσκηση

2ο σαββατοκύριακο, Ιανουάριος 2018

• Μηχανισμός δράσης ενσυνειδητότητας
  • Προσωπική εμπειρία
  • Καζαντζάκης & ενσυνειδητότητα
  • Ελληνική μυθολογία & ενσυνειδητότητα
  • Τί συμβαίνει στο μυαλό όταν εξασκούμαστε στο διαλογισμό ενσυνειδητότητας
  • Πρακτική εξάσκηση

Μέθοδος:
Σύντομες θεωρητικές προσεγγίσεις ενσυνειδητότητας, πρακτική εξάσκηση, ασκήσεις σε μικρές ομάδες.

Διάρκεια – Διεξαγωγή
Το Εργαστήριο θα διεξαχθεί σε δύο σαββατοκύριακα στην Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών (Γλάδστωνος 10, 10677, Αθήνα, 5ος όροφος)

• Σαββάτο 9/12/17, 10:00-15:00 και Κυριακή 10/12/17, 10:00-15:00
  • Το δεύτερο Σαββατοκύριακο θα οριστεί σε συνεργασία με τους συμμετέχοντες για τον Ιανουάριο του 2018.

Κόστος
Το κόστος του Εργαστηρίου ανέρχεται στα 230 ευρώ. Θα δοθεί φάκελος άρθρων, σημειώσεις, εκπαιδευτικό υλικό και βεβαίωση παρακολούθησης.

Συμμετέχοντες
Το Εργαστήριο απευθύνεται σε Ειδικούς ψυχικής υγείας. Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στην γραμματεία μέχρι την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2017 (στοιχεία επικοινωνίας: τηλ/fax 210 3840803, e-mail: info@cbt.edu.gr).

Σύντομο βιογραφικό:
Η Παλαιολόγου Ροζίνα είναι Ψυχολόγος. Σπούδασε στον τομέα Κοινωνικών Επιστημών, τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Ολοκλήρωσε το τετραετές πρόγραμμα ειδίκευσης στη Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία στην Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών. Είναι στη διαδικασία απόκτησης επάρκειας - qualification ως εκπαιδεύτρια στο MBSR (Mindfulness – Based Stress Reduction) από το Πανεπιστήμιο της Μασαχουσέτης των ΗΠΑ.
Αποτελεί ιδρυτικό μέλος στην Εταιρεία Ψυχικής Υγείας της Γυναίκας.
Μέλος της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Ανθρώπινης Αναπαραγωγής και Εμβρυολογίας (ESHRE), στον ειδικό τομέα Ψυχολογικής Υποστήριξης στην Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή.
Μέλος της Διεθνούς Εταιρείας Περιγεννητικής Ψυχικής Υγειάς,(MARCE) International Society for Perinatal Mental Health.