Αγγελή Κατερίνα

Η Κατερίνα Αγγελή γεννήθηκε στην Αθήνα. Ολοκλήρωσε τις σπουδές της στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), όπου στη συνέχεια απέκτησε το Μεταπτυχιακό Τίτλο Ειδίκευσης στην Κλινική Ψυχολογία και Διδακτορικό Τίτλο Κλινικής Ψυχολογίας. Είναι πιστοποιημένη θεραπεύτρια Γνωσιακής Συμπεριφοριστικής προσέγγισης από την Ελληνική Εταιρεία Έρευνας της Συμπεριφοράς και θεραπεύτρια και επόπτρια Θεραπείας Σχημάτων σε ενηλίκους, παιδιά και εφήβους από τη Διεθνή Εταιρεία Θεραπείας Σχημάτων (International Society of Schema Therapy). Έχει εκπαιδευθεί επίσης στην Ομαδική Θεραπεία Σχημάτων και στο πρόγραμμα εκπαίδευσης γονέων στην “Επαρκώς Καλή Γονεϊκότητα” (good enough parenting) των Louis & Mc Donald Louis. Eίναι μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου Έρευνας και Θεραπείας της Συμπεριφοράς, όπου και συμμετέχει ως επόπτρια στο Τμήμα Θεραπείας Παιδιών κι Εφήβων. Είναι ιδρυτικό μέλος και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Εταιρείας Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών, στην οποία είναι εκπαιδεύτρια, υπεύθυνη του εκπαιδευτικού προγράμματος για παιδιά και εφήβους, και έχει επί σειρά ετών συνεργαστεί ως συντονίστρια των ομάδων αυτογνωσίας. Είναι ιδρυτικό μέλος, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου, εκπαιδεύτρια και επόπτρια της Ελληνικής Εταιρείας Θεραπείας Σχημάτων. Συνεργάζεται ως διδάσκουσα με το Μεταπτυχικό Πρόγραμμα Ειδίκευσης στην Κλινική Ψυχολογία του Πανεπιστημίου Αθηνών. Επίσης, συνεργάζεται ως διδάσκουσα με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στην Κοινωνική Εργασία (Κατεύθυνση Κλινική Κοινωνική Εργασία με Παιδιά Εφήβους και Οικογένειες) και στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στην Κοινωνική Εργασία. Έχει συνεργαστεί με το Εργαστήριο Ψυχολογικής Συμβουλευτικής Φοιτητών του ΕΚΠΑ, ως συντονίστρια σε ομάδες αυτογνωσίας και διαχείρισης του άγχους, καθώς επίσης και σε ερευνητικά προγράμματα. Έχει συνεργαστεί με το Ιατρείο Ψυχικής Υγείας Γυναικών της Α’ Ψυχιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο. Συμμετέχει σε επιστημονικά συνέδρια με κλινικές και ερευνητικές ανακοινώσεις και έχει συμμετάσχει στη συγγραφή βιβλίων, κεφαλαίων σε βιβλία και άρθρων σε επιστημονικά περιοδικά. Από το 1999 εργάζεται ιδιωτικά.

Στην κλινική της εργασία, χρησιμοποιεί το σκίτσο ως τρόπο έκφρασης, επικοινωνίας και μετάδοσης πληροφοριών. Τα τελευταία χρόνια ασχολείται πιο συστηματικά με την αναπαράσταση σε σκίτσο ψυχοθεραπευτικών εννοιών, έχοντας ξεκινήσει τη σειρά βιβλίων “Πες το με ένα σκίτσο” (Sketch it out), στην οποία συνδυάζονται η αγάπη της για την ψυχοθεραπεία και η αγάπη της για την έκφραση μέσω της ζωγραφικής. Το πρώτο βιβλίο της σειράς “Νικώ τον Πανικό” κυκλοφόρησε το 2019 από τις εκδόσεις Πεδίο.

Η ηλεκτρονική της διεύθυνση είναι: agelikaterina@gmail.com.